Az előző írásban elkezdett hideg-nedves téli időjárás élettani hatásairól szóló gondolatkört folytatom ebben az írásban. A kapha kibillentséget jelzi az elnehezedés, pangás, vizesedés, nyálkaképződés, lelki értelemben a motiváció hiánya. Milyen ízekkel, fűszerekkel, életmóddal segíthetünk még inkább a kibillent kapha dósát normális mederbe terelni? Íme!
Az első és legfontosabb, hogy a kapha hideg-nedves jellegét meleg-száraz minőségekkel egyensúlyozzuk. A hideg gyümölcslevek, a jégkrém, a nyers ételek ide most nem jók! A kapha dósát növelő ízek a sós, a savanyú, de legfőképpen az édes, ezeket kapha tünetek esetén jobb száműzni vagy arányukat csökkenteni. Mi az, ami édes? Sajnos nem csak a különféle cukrok és a nyers méz, hanem a legtöbb gabonaféle, tejtermék és húsféleség is édes ízhatású. Kapha dósát csökkentő keserű és fanyar alap ízű étel viszont alig van, tehát az a megoldás, hogy megpróbálunk kevesebbet enni és jó bőven fűszerezni csípős vagy keserű fűszerrel.
Szintén nagyon fontos a korai kelés! 6 óra után már a vízenergia ideje van, vagyis – kicsit sarkítva – reggel 6 után még az alvás is hizlal!
A napi maximum 3 étkezésnek „könnyűnek” kell lennie, ez sokat segít a kapha minőség „nehéz” jellegén. Mit jelent a „könnyű”? Ami nem zsíros, olajos vagy fehérjedús, az lehet „könnyű”.
Étkezés után nem szabad sem lefeküdni, sem aludni. A leheveredés még inkább elnehezít.
Az ételek elkészítéséhez kevés sót és olajat használjunk, éppen csak annyit, ami feltétlenül szükséges.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a cukrokat, édességeket sajnos teljesen száműzni kell…
Nézzük részletesen, milyen ételfélék a leghasznosabbak a kapha egyensúlyozására:
- Gabonafélék közül a hajdina, kukorica (liszt), köles, rozs a megfelelő. Bármilyen pattogatott vagy puffasztott (azaz könnyített) gabona remek választás.
- Hüvelyesek közül szinte mindegyik ajánlható, csak a megfelelő főzési módra figyeljünk oda. (A babok főzéséről itt olvashatsz). A szójatej és a tofu is sokféle módon felhasználható.
- A zöldségek közül a nagyon édeseket (pl édesburgonya, friss nyári főtt kukorica) és a nagyon vizeseket (uborka, tökfélék) hagyjuk el. A túl zsíros avokádót se vigyük túlzásba. A többi főzve, párolva mehet, de előnyben részesítve a zellert és répaféléket.
- A gyümölcsök többnyire hidegek és nedvesek, ezért inkább szárítva ajánlhatók. Aszalt szilva, áfonya, szárított almakarika és különféle gyümölcs chipsek jöhetnek szóba. De van egy finom fanyar gyümölcs, a gránátalma, ami bátran fogyasztható bármilyen formában.
- A magvak és csonthéjasok (dió, mandula, mogyoró) sajnos túl olajosak a kaphák számára, ezért csak módjával fogyasszuk. A magvakból sajtolt olajokra ugyanez vonatkozik: csak keveset belőlük, és akkor inkább a kukoricából, lenből, napraforgóból sajtolt „vékony” olajakat érdemes használni.
- Az állati eredetű termékek közül a tejfélék és a húsok is nyálkatermelők, így csak néhány fajtájuk javasolt: a kecsketej (kesernyés) vagy az író (zsírszegény). A húsok közül a könnyű fehér baromfi hús elfogadható. A tojás és a vörös húsok súlyosbítják a kapha kibillentségét, ezért nem javaslom őket.
- Végül a legfontosabb: a fűszerek!! Bármilyen étel és ital készítésénél bőven lehet belőlük használni, mindenki ízlésének megfelelően:
bazsalikom, rozmaring, petrezselyem, oregánó, kapor, zsálya |
kardemom, fahéj, szegfűszeg, gyömbér, menta |
bors, cayanne bors, kurkuma, paprika |
koriander, kömény, édeskömény, szerecsendió |
fokhagyma, mustár, torma |
A fentiek nem csak az ételek ízesítésére használhatók, de teának vagy teakeverékekben is jótékonyan csökkentik a kapha dósát.
A gyógytea alapjának mindig valami keserű vagy fanyar füvet válasszunk, ezt egészítsük ki a fentebb felsorolt csípős ízű fűszerekkel. Érdemes kísérletezgetni és hallgatni a testünk jelzéseire. Ha tudunk készíteni egy olyan kombinációt, ami jótékony nekünk, kívánni fogjuk az ízét és örömmel fogyasztjuk.
A keserű alap lehet: orbáncfű, cikória (katáng), citromfű, csalán, kamilla, lepkeszeg, orvosi pemete, pitypang, útifű, apróbojtorján. Vigyázzunk, mert ezek a füvek igen keserűek, kisebb mennyiség is elég belőlük.
Mindenki egészségére váljon!