A kapha a víz és a föld elemeket foglalja magába. A kapha a dolgok összetartásáért felel, belőle épül fel a testünk tömege, melyet a bőr és a nyálkahártyák határolnak. A felépítés-átalakítás-lebontás hármasságában ő a felépítés. A kapha dósa adja az alátámasztást a másik két dósának. A kapha fizikai erőtartaékot, állóképességet, stabilitást és struktúrát biztosít.

A kapha dósa fő tulajdonságai: hideg, nedves, tompa, nehéz, állandó, kemény, ragacsos, súlyos, lágy, lassú.
A kiegyensúlyozott kapha típus érzelmi jellemvonásai: szerető, megbocsájtó, együtt érző, nyugodt, stabil. Egy tiszta kapha típusra jellemző lehet (tisztán bármelyik dósa igen ritkán fordul elő): alkata testes, kitartó, terhelhető. Mentális alkata: nyugodt, elégedett. Stressz hatására csendessé és blokkolttá válik. Figyelmes, kedves, elfogadó, hűséges és ragaszkodó, romantikus, de akár érzelgős is lehet. Fontosak számára a család, barátok, közösségek. Nehezen lépi át a komfortzónáját, lassan követi az eseményeket, a változtatás nehéz neki, a szakítást nagy fájdalomnak éli meg. A dühét nehezen fejezi ki. Alapos, előrelátó, tud anyagiakat gyűjteni és tartalékolni.
Kapha működése
A dósáknak két arca van, egy egyensúlyi állapot és egy kibillent állapot. A kapha dósa egyensúlyi állapotában a következő működésekért felel:
- megfelelő mennyiségű testnedv képzése (nyál, nyirok, váladék, nyálka)
- a test tömegének az építése (anabolizmus)
- a test vízháztartása
- ízületek kenése
- érzelmek energiájának közvetítője
- jó memória
- nyálkahártyák nedvesítése
- szilárdság, stabilitás, kitartás, hűség
- békesség, szeretet, elfogadás
- megbocsájtás
Kibillent állapotban a következő problémák okozója:
- túl sok váladék képződése
- elhízás, elnehezülés, túl sok zsírszövet
- ödémák, vízvisszatartás zavarai
- hidegérzet
- hurut
- csökkent emésztési erő (hideg emésztés)
- légzési nehézségek, köhögés, megfázás
- lustaság, nagy alvásigény
- tompaság, érdektelenség
- alacsony vérnyomás
- lelassulás
A kapha dósa székhelye a gyomor. Felhalmozódásának jelei, rossz emésztés a gyomorban felhalmozódó nyálka miatt, majd nyálka a tüdőben.
További pályái a testben, a mellkas, bordák, torok, fej, hasnyálmirigy, izomszövet, lép, zsírszövet, orr, nyelv és húgyhólyag, vese, salakok.